Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

"Stół polski" - wystawa w polskim pawilonie podczas EXPO 2015 w Mediolanie

polski_stol.jpg

Wystawa „Stół Polski. La Tavola Polacca” to 33 najlepsze produkty polskiego wzornictwa przemysłowego związane z kulturą stołu i jedzenia. Pokazujemy na niej tradycyjne polskie marki takie jak Ćmielów, Krosno, Hefra, a także projekty młodych i ambitnych projektantów, współczesne "koncepty stołowe" - takie jak szpatułki do podawania jedzenia zaprojektowane przez Rygalik Studio, czy talerzyki do fingerfood młodej grupy projektowej Kabo&Pydo. Do Mediolanu pojedzie także reprezentacja polskich mebli - krzesła stołowe, fotele i pufy, które są tu niezbędnym uzupełnieniem.

Bożena Gargas, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego:

W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego mamy długą tradycję badań nad polską kulturą i tradycją stołową. To właśnie w IWP projektowano w latach 50. i 60. najambitniejszą polską ceramikę, szkło, tkaniny stołowe, sztućce. Nasza wystawa w Pawilonie Polskim pokazuje najnowsze dokonania projektantów w dziedzinie designu stołowego: ceramika, szkło, meble, wydruki 3D a nawet nowocześnie projektowana prasa i książki kulinarne. Z jednej strony nadążamy za światem, z drugiej – udaje się nam zachować naszą tożsamość, cechy narodowe, przyzwyczajenia, tradycje i polską gościnność.

Katarzyna Rzehak, kurator wystawy:

Multimedialna wystawa będzie rodzajem aranżacji - większość przedmiotów zostanie pokazana na dużym stole zajmującym środek Sali Regionów w Pawilonie Polskim. Na przedmioty zostanie nałożony maping z ruchami dłoni - filmowa animacja "poruszająca" talerze, szklanki, widelce, która będzie tworzyła ze statycznych kompozycji żywy teatr ruchu. Maping i muzyka do tego "stołowego przedstawienia" są specjalnie komponowane, reżyserujemy ruchy rąk unoszących naczynia w górę i trzymające sztućce, odpowiednio zsynchronizowana ścieżka dźwiękowa podkreśla iluzję uczestnictwa w stołowym przyjęciu.

Lista produktów i firm, które pokażemy:

ALASKA / Porcelana Kristoff / www.porcelana-kristoff.pl

ALFABET CIAST / Zofia Różycka / Wydawnictwo Dwie Siostry / www.wydawnictwodwiesiostry.pl/

BLUE LINE / Modus Design for Ćmielów Design Studio / www.modusdesign.com / www.porcelana.com.pl

CATERING / Kabo&Pydo / www.kabo-pydo.com

CZARKA / Grynasz Studio for MEESH / www.grynaszstudio.com / www.meesh.pl /

DELEKTATORY / Alicja Pałys for Brambla / www.alicjapalys.pl / www.brambla.com /

DIAGO / Tabanda / www.tabanda.pl

EGOIST! / Aleksandra Kujawska / www.aleksandrakujawska.pl

GLASS GARDEN / Aleksandra Kujawska / www.aleksandrakujawska.pl

JADŁONOMIA / Wydawnictwo Dwie Siostry / www.jadlonomia.com / www.wydawnictwodwiesiostry.pl

KANU / Tomasz Augustyniak for Marbet Style / www.tomekaugustyniak.pl / www.marbetstyle.eu

MANNEQUIN / Wertell/Oberfel for Iker / www.werteloberfell.com / www.iker.com.pl /

MANNEQUIN BAR / Wertell/Oberfel for Iker / www.werteloberfell.com / www.iker.com.pl /

MATRIX / Bartek Mejor for Vista Alegre / www.bartekmejor.com /

NATHALIE&GEORGE / Maria Jeglińska for Porcelana Kristoff / mariajeglinska.com / www.porcelana-kristoff.pl /

OKO / Malwina Konopacka / www.malwinakonopacka.com /

PLANTATION / Alicja Patanowska / www.patanowska.pl /

PLISOWANKI / Agnieszka Bar Design for Manufactured Culture / www.agnieszkabar.pl / www.manufacturedculture.com /

PLOPP / Zieta Prodesign / www.zieta.pl /

PÓŁNOCNY / Hefra / www.sztucce.hefra.pl

PROPP / Nikodem Szpunar for Paged / www.nikodemszpunar.com / www.pagedmeble.pl /

RANDOM FOODS / Studio Rygalik / www.studiorygalik.com /

RM 58 / Roman Modzelewski / Vzór / www.vzor.pl

SALT&PEPER / MMozolewska / www.mmozolewska.com

SENSEI CASUAL / Krosno / www.krosno.com.pl

SENSEI EMOTION / Krosno / www.krosno.com.pl

SMAK / Wydawnictwo Super Paper & Co. / www.magazynsmak.pl /

SPATEN / Hefra / www.sztucce.hefra.pl

STOPKI / Agnieszka Bar Design / www.agnieszkabar.pl

TREFL / Piotr Kuchciński for Noti / www.piotrkuchcinski.pl/ / www.noti.pl /

TRÓRKA / Modus Design / www.modusdesign.com

TUBKI / Agnieszka Bar Design / www.agnieszkabar.pl

USTA / Wydawnictwo Full Meal / www.magazynusta.pl / .

 

Wystawa jest częścią projektu Wzornictwo-Biznes-Zysk w ramach działania 5.2.

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78