9 czerwca 2017 roku w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Kapituła Stypendialna wybrała zwyciężczynię 10. edycji konkursu Young Design. Laureatka, Karolina Hołdys, otrzymała stypendium im. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 000 zł ufundowane przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotra Glińskiego oraz konsultacje biznesowe w Startup Academy i możliwość prezentacji na gali Dobry Wzór 2017 w IWP.
Karolina Hołdys, laureatka stypendium im.Wandy Telakowskiej w konkursie Young Design 2017, fot. PAT MIC/IWP
Karolina Hołdys, projektantka, absolwentka krakowskiej i katowickiej ASP. Młoda specjalistka w zakresie projektowania form funkcjonalnych z zakresu medical design. Na co dzień współpracuje z firmami projektując m.in. produkty, identyfikację wizualną oraz modele 3d.
W finale konkursu Karolina Hołdys zaprezentowała projekt koncepcyjny inkubatora otwartego INNEO. Jury Young Design 2017 doceniło dojrzałość projektu, jego innowacyjność i prostotę rozwiązania, które łączy w jeden system kilka niezbędnych urządzeń służących podtrzymaniu i ratowaniu życia wcześniaków. Gdyby udało się wdrożyć inkubator INNEO, byłoby to jedyne urządzenie na rynku, które proponuje równocześnie funkcje: wytwornicy tlenu, pompy insulinowej i pompy przepływowej, ergonomicznie umieszczonych na ramionach konstrukcji nośnej. Równocześnie całość urządzenia jest sterowana za pomocą jednego monitora i zasilana jednym akumulatorem. Główna nagroda przyznana została za odwagę myślenia i rozwiązywania problemów, profesjonalne zbadanie i konsultację problemu (projekt konsultowany przez projektanta sprzętu medycznego dr Janusza Konaszewskiego) i doskonałe zrozumienie kontekstu rynkowego.
Inkubator otwarty INNEO, proj. Karolina Hołdys.
Ponadto finalistka Young Design 2017, Kaja Nosal, absolwentka wzornictwa na ASP w Katowicach, została wyróżniona przez firmę Paged Meble propozycją stażu. Kaja Nosal prezentowała w finale Young Design m.in. projekt mebli „Party, play, work”, inspirowany codziennym życiem w Bauhausie lat 20.
Kaja Nosal, finalistka Young Design 2017, otrzymała staż od producenta mebli Paged Meble, fot. (portret) PAT MIC/IWP, „Party, play, work”, proj. Kaja Nosal
Skład Kapituły Stypendialnej Young Design 2017:
Przewodnicząca jury Katarzyna Rzehak, dyrektor kreatywna w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego,
Lidia Kowalska-Getler, manager działu rozwoju i marketingu w MARBET,
Mariusz Makowski, manager w DuPont Poland,
Janusz Dubiel, dyrektor sprzedaży ds. klientów kluczowych w Kanlux,
Rafał Słabik, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w CELLFAST,
Jarek Misiewicz, dyrektor sprzedaży krajowej w Paged Meble.
Na pierwszym planie Karolina Hołdys laureatka konkursu stoi między Bożeną Gargas prezes IWP (od lewej), a Wandą Zwinogrodzką wiceminister MKiDN, na drugim planie Jury oraz Finaliści konkursu fot. PAT MIC/IWP.
Organizator: Instytut Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o.
Patron honorowy i fundator głównej nagrody: prof. dr hab. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy: Lauren Peso Polska S.A., Startup Academy, Paged Meble SA.
Patroni medialni: Designteka.pl, 3Dcad.pl, CADNews.pl, Exspace.pl.
http://iwp.com.pl/young_design
Finaliści Young Design 2017:
1. Kamil Kowalczyk (KOD : 241254), absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Projekt: Centrum obróbcze CNC – projekt uwzględnia osłony tłumiące tony, bezpieczną obudowę modułu roboczego i pulpit sterowniczy.
2. Joanna Kabala (KOD: 788698), absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Projekt: Mol – koziołek, który pomaga stworzyć wygodne miejsce pracy. Składa się z trzech płaskich elementów, które mogą służyć za podporę dowolnego blatu, wieszak lub mebel ekspozycyjny.
3. Zespół: Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska, (kod: 115511), absolwentki School of Form
Projekt: biżuteria fizjoterapeutyczna MIKO+. Projekt to rodzina 7 obiektów biżuteryjnych, zapobiegających chorobom nadgarstka.
fot.Damian Borejko
fot.Damian Borejko
fot.Damian Borejko
fot.Damian Borejko
4. Aleksandra Żeromska (KOD: 234950), absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Projekt: Wooden Crutches, kula ortopedyczna, zaprojektowana z myślą o eliminacji głównych problemy ergonomicznych tego typu rozwiązań. Możliwa pełna customizacja.
5. Agata Gancarczyk (KOD: 921210), studentka studiów II st. na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Projekt: Zestaw do nebulizacji – Neboo. Projekt zestawu składa się z trzech elementów: kompresor, pojemnik na akcesoria i pojemnik na ładowarkę. Kompresor z ekranem wyświetla m.in. grę, która ma za zadanie zabawić dziecko.
6. Karolina Hołdys (kod: 249101), absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Projekt: inkubator otwarty INNEO- niespotykane jak dotąd na rynku zastosowanie układu konstrukcji nośnej zasilanej akumulatorem ma za zadanie ułatwić mobilność inkubatora. Główne urządzenia umieszczone są na ramionach konstrukcji nośnej i sterowane za pomocą jednego monitora co zmniejsza ryzyko pomyłki.
7. Wojciech Guzik (KOD: 557537), absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Projekt: SOPOT- projekt zestawu jest dla ośrodków wypoczynkowych jako produkt wypożyczany gościom hotelu. 6 elementów zestawu m.in. parawan, torba termiczna mieszczą się we wnętrzu lub są doczepiane do elementu głównego -plecaka.
fot. Szymon Karpiński
8. PLAGA DESIGNERS: Artur Gaca i Daniel Płatek (KOD: GP3817), studenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Projekt: Audi City Bus Concept – koncepcja autobusu uwzględniająca projektowanie uniwersalne, dbająca o komfort i atrakcyjność podróży poprzez zastosowanie przeszkleń w suficie oraz zapewniająca maksymalną wygodę jazdy również kierowcy dzięki zastosowaniu ekranów dotykowych do regulacji fotela lub lusterek.
9. Kaja Nosal (KOD: 690713), absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Projekt: Party, play, work – system mebli inspirowany Bauhausem, w którym abstrakcyjne formy wielofunkcyjnych obiektów balansują między atmosferą pracy a grą. M.in. zawieszony na parawanie panel akustyczny, który można stosować jak siedzisko.
10. Daria Wartalska (KOD:278827), doktorantka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Projekt: Rec-set zielony II – kolekcja szkła użytkowego wyprodukowana z butelek bezzwrotnych.