Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Mamy miejsca na podium w największym konkursie technologicznym Imagine Cup!

32.pngPo raz kolejny drużyny z Polski stają na podium w największym konkursie technologicznym na świecie.

Drugie miejsce oraz czek na 4 tys. dolarów zdobył Karol Stosik z Politechniki Gdańskiej, jako jednoosobowa formacja The Stack, w kategorii Windows Phone Challenge. Odebrał nagrodę  za projekt adresowany do osób z upośledzeniem wzroku - ZZ Braille Reader. Głównym zadaniem aplikacji na Windows Phone jest umożliwienie osobom niedowidzącym czytania eBooks, artykułów i notatek, ale może być także używana do nauki alfabetu Braille’a. Polak pokonał drużynę Aaltovation z Finlandii, zaś pierwsze miejsce w tej kategorii przypadło zespołowi Vivid z Egiptu.

Natomiast Flexify - czyli Tomasz Malesza, Marek Banaszak, Michał Kulikowski, Piotr Kowalczyk i Adam Kuczyński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajęli trzecie miejsce w kategorii Kinect Fun Labs Challenge, otrzymując czek na 3 tys. dolarów za projekt Reh the Dragon, który wykorzystuje technologię Kinect do rehabilitacji dzieci poprzez interaktywną grę z sympatycznym smokiem. W tej kategorii zwyciężył zespół z Brazylii, zaś drugie miejsce zajęli studenci ze Stanów Zjednoczonych.

ic.jpgfot. Imagine Cup

Pierwsze miejsce w najważniejszej kategorii konkursu, w której startowała trzecia drużyna z Polski - ARMED - projektowanie oprogramowania zdobył zespół z Ukrainy. Drugie przypadło Japonii, a trzecie Portugalii.

imcup.jpgfot. Imagine Cup

- Imagine Cup to zastrzyk energii. Dla mnie jako sędziego, zarówno w finałach krajowych, jak i finałach światowych konkursu, jest to niezwykle inspirujące doświadczenie. Nie inaczej jest w tym roku, kiedy to finaliści po raz kolejny udowodnili, że ich kreatywność nie ma końca. Cieszy mnie szczególnie to, że w większości przypadków konkursowe projekty to nie tylko ciekawe rozwiązania technologiczne, ale jednocześnie przemyślane projekty biznesowe, znakomicie zaprojektowane i niemal gotowe do wprowadzenia na ścieżkę komercjalizacji - podsumowała tegoroczną edycję konkursu Beata Bochińska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz jeden z sędziów Imagine Cup 2012.

O Imagine Cup 2012

Pomysłodawcą i organizatorem istniejącego od 2003 roku konkursu Imagine Cup jest firma Microsoft. Głównym założeniem tej prestiżowej imprezy, jest upowszechnianie znajomości nowych technologii oraz propagowanie wykorzystywania nowoczesnych narzędzi informatycznych na rzecz poprawienia szeroko pojętej jakości życia. Przesłanie tegorocznej, już dziesiątej, edycji konkursu brzmi: „Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości”.

Od rozpoczęcia pierwszych zawodów do dzisiaj, w Imagine Cup wzięło udział 1,4 miliona studentów. Rozgrywki składają się z kilku etapów, a ostatni - finał światowy - odbywa się co roku w innym mieście (w 2010 roku uczestników Imagine Cup gościła Warszawa).